برای اینکه مفهوم عایق خوب را به خوبی درک کنید بهتر است تا ابتدا شرح دهیم که عایق دقیقاً چیست. انوع مختلفی عایق وجود دارد، عایق حرارتی، عایق صدا، عایق الکتریکی و … . چیزی که ما در این مقاله در موردش صحبت خواهیم کرد عایق حرارتی (عایق گرمایی) است. این عایق با استفاده از بازتاب تشعشعات گرما یا کاهش انتقال گرما و انتقال گرما از یک شیء به شیء دیگر عمل می‌کند. یک ماگ حاوی قهوه داغ که دستان شما را نمی‌سوزاند یا دستکشی که دستان شما را در سرما گرم نگاه می‌دارد مثال‌های ساده‌ای برای عایق هستند. ( مشاهده لیست قیمت عایق الاستومری )

انواع انتقال گرما

انواع انتقال گرما

یکی از تصورات غلط در مورد عایق این است که اجازه نفوذ سرما را نمی‌دهد در صورتیکه کار اصلی عایق کاهش میزان انتقال گرما به بیرون است و این یعنی گرمای بیشتری در داخل باقی می‌ماند. انرژی گرما به اشیاء نزدیکش که دمای کمتری دارند منتقل می‌شود. برای مثال وقتی قهوه داغ را داخل ماگ (لیوان) خود می‌ریزید این اتفاق رخ می‌دهد مگر اینکه انتقال گرما توسط یک عایق حرارتی کُند شود.

به دنبال کامل‌ترین خدمات هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و محصولات در کنار شما هستیم. برای دریافت مشاوره در انتخاب و خرید تجهیزات می‌توانید، همین حالا با ما تماس بگیرید.
۰۲۶۳۲۵۶۳۷۹۶

برای اینکه بفهمید چه عواملی در ایجاد یک عایق گرمایی خوب موثر هستند ابتدا باید سه روش انتقال گرما را درک نمایید: رسانایی، همرفتی و تابش.

رسانایی: فرآیندی که در آن گرما از ناحیه‌ای که دارای انرژی جنبشی بیشتر (دمای بالاتر) است به ناحیه‌ای که انرژی جنبشی کمتر (دمای کمتر) دارد منتقل می‌شود. برای مثال دست زدن به یک دستگیره داغ. این فرآیند از طریق تماس فیزیکی انجام شده و متداول‌ترین شکل انتقال گرماست.

همرفتی: فرآیندی است که طی آن مایع یا گازی حرارت داده شده و سپس از منبع دور می‌گردد. برای مثال هوای گرم بالای کِتری.

تابش: فرآیند انتقال گرما از طریق امواج الکترومغناطیسی. برای مثال گرمای خورشید.

عایق‌های حرارتی (گرمایی)

عایق‌های حرارتی (گرمایی)

کار عایق حرارتی کاهش میزان انتقال حرارت است، حال چه شیء مورد نظر گرم یا سرد باشد. یک مثال خوب برای عایق حرارتی بطری‌های آب ساخته شده از استنلس استیل می‌باشد که نوشیدنی‌های سرد را خنک و نوشیدنی‌های داغ را گرم نگاه می‌دارد و این در حالیست که بطری تغییری نکرده و همان است. اما قسمت گیج کننده اینجاست که استنلس استیل اصلاً عایق حرارتی خوبی نیست اما در واقع رسانای خوبی به شمار می‌رود.

بطری استنلس استیل مثال بسیار خوبی در این مورد می‌باشد چراکه بسیاری از مردم نمی‌دانند که این بطری نیست که عمل عایق را انجام می‌دهد بلکه خلاء این کار را می‌کند! بطری استنلس استیل در واقع شامل دو بطری در هم است که یکی با فاصله‌ای کم بر روی دیگر قرار دارد. این فضای خالی از هوا در واقع یک خلاء ایجاد کرده و مانند عایق عمل می‌کند.

خلاء یکی از بهترین عایق‌ها است، اما خود هوا نیز عایق خوبی است و نقش اصلی را در خواص عایق‌بندی ایفا می‌کند؛ برای مثال در دستکش آشپزی و عایق‌های پشم شیشه. در واقع کیسه‌های هوای موجود در این متریال‌ها نسبت به خود متریال‌ها در کُندتر کردن انتقال حرارت (گرما) موثرند. ناسا برای جلوگیری از آتش‌سوزی شاتل‌های فضایی در هنگام ورود از فضا به جو زمین از کیسه‌های هوا بهره گرفته است.

آینده عایق‌ها

آینده عایق‌ها

احتمالاً در آینده‌ای نزدیک شاهد عایق‌های میکروتیوب و میکرو کُره‌ای خواهیم بود که تکنولوژی ساخت آن‌ها بر اساس نانو تیوب‌های کربنی می‌باشد. میکروتیوب‌ها دارای سایز میکروسکوپی بوده و بسیار ریز هستند. همچنین به دلیل توخالی بودن عایق‌های بسیار خوبی بوده و هوا را به دام می‌اندازند. عملکرد این عایق‌ها شبیه به کُرک است که توخالی بوده و عایق انرژی گرمایی می‌باشد. میکروتیوب‌ها به دلیل سایز میکروسکوپی خود صنعت عایق را یک مرحله به جلو برده‌اند زیرا حجم کمتری داشته و توانایی آن‌ها در نگهداری گرما بسیار بهتر است.

اما قیمت گران فناوری میکروتیوب باعث شده تا برای مصرف کننده مقرون به صرفه و کاربردی نباشد. با پایین آمدن قیمت این عایق قطعاً شاهد استفاده بیشتر آن در این صنعت خواهیم بود.